Понеділок, 17.06.2019, 08:02
Гість | "Гості" Гість | RSS


Наша адреса

Хмельницька область,
Деражнянський район,
м. Деражня,
вул. Лесі Українки, 9


тел. (03856) 2-16-60
E-mail: dernvk@gmail.com

Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
счетчик посещений
Форма входу
Корисні посилання


Археологічні пам'ятки

Деражнянщина здавна була заселена людьми. За дослідженнями археологів, люди з’явилися тут і легко освоїлися в умовах теплого клімату 300, за іншими даними - 600 тисяч років тому.
Про наявність поселень у далекому минулому на території нинішнього району свідчать чисельні археологічні знахідки. Найдавніші археологічні знахідки на території села Гатна можна віднести до епохи мезоліту (VІІІ-V ІІ тисячоліття до н. е.).
На Деражнянщині археологи виявили ряд поселень ранніх землеробів. Наприклад, поселення доби неоліту виявлені у Згарку, Вовковинцях, Буцневі ( кам’яні знаряддя праці – відбійник, сокири), трипільської культури у Яськівцях, Деражні, Вовковинцях. (фрагменти кераміки та кам’яні знаряддя праці трипільської культури).У VІІ-VІ ст. до н. е. цими землями проходила межа розселення скіфів.
Біля дороги Деражня – Гатна височить курган тих часів.У ІV- ІІ тис. до н. е. на території сучасної Деражнянщини жили племена, які виділялися осілим способом життя , розвитком орного землеробства. Кремя’ні вироби того часу (кінець камя‘ного вікц та доби міді та бронзи) виявлені у Божиківцях, Радівцях, Волоському, Гатні. У нас в музеї є також знаряддя праці того часу – це кам’яні сокири доби бронзи…..На початку І тис. н. е. племена краю входили до антського східно – слов’янського племінного союзу, до черняхівської культури. Зокрема у Вовковинцях було знайдено сліди поселення черняхівської культури ІІ – V н. е. Черняхівські племена використовували землеробне, гончарне, ювелірне, будівельне ремесла, вміли обробляти дерево, камінь, кістку, скло.
Епоха черняхівської культури представлена значно слабше, лише окремими знахідками.Як свідчать археологічні дослідження , наш край відзначався високою язичницькою культурою. Тут, незважаючи на понад тисячоліття запровадження християнства, зберігся комплекс традицій, звичаїв, вірувань і обрядів, пов’язаних з обожнюванням природи, вірою в духи і т. д. Щороку 2 серпня, на свято Іллі, збираються люди біля святого джерела у Слобідці-Шелехівській. В кожному селі і донині відзначають свята Водохрещі, Івана Купала, Маковея, Зелену неділю та інші.Зразком давньоруського міста було місто Божськ (територія сучасного села Городище).
Ще до ХІІІ ст. територією села протікала річка Божськ ( Південний Буг) , на березі якої виросло місто , яке теж мало назву Божськ. У 1240-42 роках, під час монголо-татарської навали місто було знищено. Зараз на околиці с. Городище, в урочищі Город Богів знаходиться городище розміром 110х80 м. У 19…. в Городищі проводились розкопки. Матеріали розкопок показали , що городище згоріло, а життя в ньому завмерло зразу після розгрому. У всіх відкритих дослідженнями об’єктах знайдено горілі дерев’яні колоди, кістки людей, які загинули при обороні. Все це свідчить про раптовий напад ворога. Серед речових знахідок на городищі знайдено багато давньоруської кераміки, залізні речі – кресала, серпи, ножі, бойові сокири, наконечники та ін.В одному з жител городища, у невеликому заглибленні , було знайдено скарб високохудожніх ювелірних виробів, який складав понад 200 предметів.
Серед речей скарбу найрізноманітніші вироби давньоруських ювелірів. Майже всі знахідки з Городища були передані до Хмельницького обласного краєзнавчого музею.
Пошук
Погода у Деражні
Календар
«  Червень 2019  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Соціальні мережі
Кондратюк Д. А.
40
Старший оперуповноважений сектору кримінальної поліції в справах дітей Деражнянського РВ УМВС України в Хмельницькій області
Моб. тел. 0673540866
Гаряча Лінія
75

Деражнянська ЗОШ І-ІІІ ст. №2 © 2019
uCoz